آنچه در این مقاله می خوانید

شکلات تلخ و لاغری


آسیابادی در این مقاله؛ به بررسی «شکلات تلخ و لاغری» میپردازد.

شکلات تلخ سالم ترین نوع شکلات است که به عنوان یک محرک جذاب در کنار رژیم و ورزش به بهترین شکل می‌توان برای کاهش وزن بهره گرفت.

هر ۲۸ گرم آن (که ۸۵ درصد کاکائو داشته باشد) حاوی ۱۳۶ کیلوکالری انرژی، ۱۴ گرم چربی، ۱۲ گرم کربوهیدرات و ۱ گرم پروتئین است.
کافئین موجود در آن بالای 70 درصد تاثیر به سزایی در کاهش وزن دارد که در کنار رژیم و ورزش می‌تواند در روند لاغری به سنتز چربی کمک شایانی برساند.

در حقیقت این شکلات با تعدادی از مزایای سلامتی، از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب و افزایش عملکرد مغز مرتبط است و با اینکه شیرینی چندانی ندارد اما به عنوان یک میان وعده محبوب و البته رژیمی به افراد بدنبال لاغری توصیه می‌شود.

شکلات تلخ و لاغری

در ادامه به دیگر فواید آن می پردازیم:

آنچه در این مقاله می خوانید

فواید شکلات تلخ

1. افزایش سوخت و ساز بدن

ترکیبات شکلات تلخ میتواند به فرایند سوخت و ساز بدن کمک کند. و سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است که موجب سنتز چربی‌های بدن، هضم و جذب چربی و کربوهیدرات می‌شود. در نتیجه فرایند کالری‌ سوزی و کاهش بافت‌های چربی در بدن حاصل خواهد شد.

2. متعادل سازی سطح انسولین

سطح بالای انسولین در بدن، سبب متوقف شدن چربی سوزی می‌شود و فرد مکررا احساس گرسنگی خواهد کرد.
چربی‌های مفید موجود در شکلات تلخ، جذب قند خون را کاهش می‌دهند.علاوه براین، فلاونوئیدها موجود در شکلات تلخ به کاهش مقاومت انسولین منجر می‌شوند.
در نتیجه این موضوعات برای پیشگیری از بالا رفتن ناگهانی انسولین و قند موجود در خون کمک می‌کند که سبب می‌شود از تبدیل مستقیم قند به چربی جلوگیری شود.

شکلات تلخ و لاغری 3

3. لاغری و کنترل اشتها

شکلات تلخ می‌تواند با تولید هورمون‌هایی که سبب پیام سیری در مغز می‌شوند از پرخوری‌های غذایی به شدت جلوگیری کند. شکلات تلخ با ایجاد احساس سیری میل به مصرف غذاهای پرچرب، شیرین، و شور را به یک اندازه کاهش می‌دهد.
افرادی که برای لاغری 20 دقیقه قبل از صرف وعده های غذایی شکلات تلخ می خورند، ادعا دارند اشتهایشان نصف می شود.

4. افزایش عملکرد ورزشی

تاثیرات ضد التهابی شکلات تلخ، به دلیل داشتن منیزیم و خواص آنتی اکسیدانی از احساس درد و افت انرژی در طول ورزش جلوگیری می‌کند. و وقتی احساس خوبی از روند لاغری ایجاد شود، قطعا انگیزه بیشتری برای ورزش کردن وجود خواهد داشت.
پیشنهاد می‌کنیم حدود 28 گرم شکلات تلخ ساعاتی قبل از ورزش مصرف کنید تا نتیجه ی فوق‌العاده ی آن را ببینید.

شکلات تلخ و لاغری1

5. ترشح هورمون شادی

باید توجه داشته باشید که زمانی که شکلات تلخ مصرف می‌کنید، مغز هورمون‌هایی برای بهبود خلق و خو ترشح می‌کند. در نتیجه احساس شادی ایجاد می‌شود که بالا بردن متابولیسم بدن را نیز در پی دارد.
و همچنین خواب آرام و بهتری را تجربه می‌کنید و کلسترول خون و فشار خون متعادل و کمتری را نسبت به سایر افراد دارید.

6. کاهش استرس

چربی‌های شکمی حاصل عوامل مختلفی هستند که مهمترین آنها استرس است. همچنین استرس احتمال پرخوریِ عصبی را زیاد می کند. در این حالت شخص مضطرب، بدونِ احساس گرسنگی، غذا می‌خورد.
استرس سبب ترشح اسید معده و در نتیجه احساس گرسنگی می‌شود.
مصرف روزانه شکلات تلخ می‌تواند از استرس و پرخوری ناشی از آن، به طور قابل توجهی جلوگیری کند.

شکلات تلخ و لاغری  5

نکات مهم

  • کافئین موجود در آن تا 20 ساعت در بدن اثرگذاری خواهد داشت پس افراد با مشکل بی‌خوابی بهتر است از آن به اعتدال و در زمان مناسب استفاده کنند.
  • افراد با مشکلات گوارشی بهتر است از ترکیبات کافئین دار کمتر استفاده کنند.
  • این ماده غذای بسیار عالی و محرک برای لاغری در صورتی نتیجه می‌دهد که در کنار رژیم غذایی درست و فعالیت بدنی منظم استفاده شود.
  • نمی‌توان روزانه مقدار زیادی شکلات تلخ خورد و انتظار کاهش وزن چشمگیر را داشت.
  • روزانه بیش از 28 گرم از آنرا مصرف نکنید.
شکلات تلخ و لاغری 4