آنچه در این مقاله می خوانید

10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن


آسیابادی در این مقاله، به بررسی «10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن» می‌پردازد:

لاغری اراده می خواهد و پشتکار و البته اطلاعات درست و آگاهی.
برای لاغری لازم نیست همه چربی ها را از برنامه غذایی تان حذف کنید، خودتان را در باشگاه شکنجه دهید یا از خوردن هر نوع شکلاتی محروم کنید.
فقط کافی است درباره عوامل چاق کننده اطلاعات درستی داشته باشید و اصول لاغری و کاهش وزن را بیاموزید.
در زیر 10 مورد از اصول کاهش وزن وتناسب اندام را مورد بررسی قرار میدهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید

چربی بخورید تا چربی بسوزانید

همانطور که چربی های مضر مانند بعضی چربی های اشباع شده در گوشت های فرآوری شده و چربی های ترانس در بعضی کلوچه ها و تنقلات، برای سلامت و اندازه دور کمرتان خوب نیستند، در پیش گرفتن رژیمی سرشار از چربی های مفید یعنی همان چربی های اشباع نشده گره از کارتان می گشاید و شما را به هدف تان نزدکتر می کند. مانند:

اسیدهای چرب تک غیر اشباع که در مورد زیر وجود دارند:

 • روغن زیتون
 • آجیل
 • آووکادو 

اسیدهای چرب چند غیر اشباع که در مورد زیر وجود دارند:

 • ماهی
 • روغن ماهی
 • دانه ها
 • مغزهای روغنی
10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن

مزایا چربی مفید:

 • این چربی ها احساس سیری طولانی مدتی ایجاد می کنند.
 • چربی های مفید باعث آب کردن چربی های اضافه می شود.
 • در هر گرم از این چربی ها 9 کالری وجود دارد، در حالی که در هر گرم پروتئین و کربوهیدرات 4 کالری وجود دارد؛ در نتیجه مصرف مواد غذایی چرب، مانند:
  آجیل یا کره بادام زمینی یا چند عدد بیسکویت تهیه شده از گندم کامل، به مدت چند ساعت شما را سیر نگه می دارد و ریزه خواری و عذاب وجدان ناشی از آن را از شما دور می کند.

نکات دیگر:

 • دلیل احساس سیری ناشی از مصرف مواد غذایی چرب، دیرهضم شدن آنها از معده و نیاز به مدت زمان بیشتر برای هضم آنهاست.
 • علاوه بر این، مواد غذایی چرب کالری بالایی دارند؛ بنابراین باید در مصرف آنها توجه و میزان کالری دریافتی از آنها را در رژیم غذایی روزانه محاسبه کرد.
 • به همین دلیل در افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط هستند، مصرف مواد غذایی چرب توصیه نشده و استفاده از این خوراکی ها راهی برای کنترل وزن نیست.

لبنیات بخورید و لاغر شوید

بر اساس باورهای رایج مصرف لبنیات در روند لاغری و کاهش وزن اختلال ایجاد می کند اما نتایج پژوهش های علمی چیز دیگری می گویند. بر اساس نتایج آخرین پژوهش ها، افرادی که کمبود کلسیم دارند، چاق ترند و بیشتر اوقات کنترل درستی روی مقدارغذای مصرفی شان ندارند.

10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن
لبنیات

پژوهش های دیگر نیز نشان می دهند مصرف روزانه مواد غذایی حاوی کلسیم مانند محصولات لبنی کم چرب (ماست، شیر و پنیر) بسیار بیشتر از غذاهای دیگری که مفیدتر به نظر می رسند، چربی می سوزانند.

شکلات بخورید کمرباریک شوید

خبر خوب برای همه طرفداران شکلات تلخ برای سوزاندن چربی و لاغری و کاهش وزن نیاز به محروم کردن خود از خوردنی های مورد علاقه تان نیست. فقط کافی است کمی هوشمندانه عمل کنید.
راهکار ما این است کاکائوی بیشتر و قند کمتر. به جای شکلات شیرین، شکلات های سیاه تلخ را دریابید که حاوی درصد بالای کاکائو هستند.

10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن
شکلات تلخ

آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو بسیار بیشتر از خیلی از غذاهای دیگر بوده و برای لاغری فوق العاده اند، فقط یادتان باشد زیاده روی نکنید!

ورزش به تنهایی باعث لاغری و کاهش وزن نمی‌شود.

احتمالا با خودتان می گویید بعد از این همه ورزش کردن و عرق ریختن به هیچ نتیجه ای نرسیده اید؛ بنابراین ورزش های سخت هم تاثیری در لاغری و کاهش وزن ندارد. در این صورت احتمالا به این دسته افراد تعلق دارید؛ چون ورزش می کنید پس اجازه دارید هر آنچه را دل تان می خواهد بخورید. احتمالا سال ها هم این روند را ادامه داده ولی به نتیجه دلخواه تان نرسیده اید.

10 نکته‌ی لاغری و کاهش وزن
رژیم با ورزش

طبیعی است، هر چه بیشتر ورزش کنید گرسنه تر می شوید. واقعیت این است که ورزش فقط سه درصد چربی های بدن را آب می کند.
لازمه رسیدن به تناسب اندام اصلاح رژیم غذایی و ورزش منظم است؛ در نتیجه اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید و هر آنچه را که دلتان می خواهد می خورید، کاری از دست ورزش برنمی آید.

جنب و جوش های معمولی و ساده را دست کم نگیرید

احتمالا شما هم کسانی را می شناسید که مدام در حال غذا خوردن هستند و هر چه دل شان می خواهد می خورند اما در نهایت چاق نمی شوند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد افرادی که به طور طبیعی لاغرند، راه هایی برای خودشان دارند که به طور ناخودآگاه کالری های اضافه را از بین می برند.

لاغری و کاهش وزن
ظرف شستن

باور کنید حرکت های فیزیکی معمول روزانه مانند خم شدن، نشست و برخاست، شانه زدن به موها، ظرف شستن، جارو کشیدن و… . می تواند روزانه تا 350 کالری یا حتی بیشتر را بسوزاند.
توصیه می شود حتی هنگام تماشای تلویزیون حرکت های کششی انجام دهید و روی عضلات تان کار کنید.

انتظار معجزه از جلسات طولانی هوازی نداشته باشید

اگر در باشگاه خودتان را هلاک می کنید، سخت در اشتباهید. تردمیل، جلسه های طولانی ورزش های هوازی، پیاده روی تند و… کاری از پیش نمی برند و حتی گاهی نتیجه معکوس می دهند.
برای انجام ورزش هایی مانند ایروبیک هم باید انرژی بیشتری به بدن برسانید زیرا بدن همیشه در تلاش است تا خود را متعادل نگه دارد. این نوع حرکت ها باعث می شوند بیشتر غذا بخورید و دقیقا همین کار روند لاغری و کاهش وزن را مختل می کند.

تردمیل
تردمیل

علاوه بر این دنبال کردن مدام ورزش ایروبیک نمی تواند به اندازه حرکت های ترکیبی هوازی یا حرکت های قدرتی، راه مناسبی برای کنترل وزن باشد؛ بنابراین باید علاوه بر کنترل صحیح رژیم غذایی از دنبال کردن ورزش های یکنواخت بپرهیزید و تنوعی در حرکت های ورزشی ایجاد کنید.

تلویزیون آری به شرط خنده!

به هیچ وجه توصیه نمی شود ورزش و تحرک بدنی روزانه را رها کنید و روی مبل لم دهید و چیپس و پفک بخورید اما تلویزیون آنقدرها هم که متخصصان ادعا می کنند هیولای وحشتناکی نیست، به خصوص اگر خنده بر لب هایتان بیاورد و لحظه های مفرحی را برایتان فراهم کند.
واقعیت این است که استرس و فشارهای روحی روانی آثار مخربی روی سلامت شما دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که استرس باعث چاقی موضعی می شود و روند لاغری و کاهش وزن را کند می کند.

لاغری و کاهش وزن
غذا خوردن جلوی تی وی

فراموش نکنید که خنده بهترین پادزهر کاهش وزن است؛ حتی می توان ادعا کرد که خندیدن قدرت کالری سوزی دارد محققان انگلیسی میزان کالری های سوزانده شده با قهقهه زدن را با میزان کالری های سوزانده شده با کارهای روزمره مانند: حرکت های قدرتی، دویدن و حتی جارو کشیدن مقایسه کرده و متوجه شدند که یک ساعت قهقهه می تواند به اندازه نیم ساعت ورزش در باشگاه یعنی بیش از 120 کالری بسوزاند.

همه قندها را دشمن ندانید

میزان مجاز مصرف قند برای خانم ها شش قاشق و برای آقایان 9 قاشق است.
کم کردن مصرف قند گامی بلند به سمت سلامت است. توصیه می شود تا حد امکان از مواد قندی سالم و طبیعی تر مانند عسل به جای قند استفاده کنید.

لاغری و کاهش وزن
خوردن قند

وقتی عسل جایگزین قند می شود روند کاهش وزن و لاغری سرعت بیشتری می گیرد زیرا عسل تاثیر شگرفی بر بدن دارد و نه تنها باعث کنترل و تنظیم میزان قند خون می شود، بلکه سرفه را درمان کرده اند.
ایمنی بدن را بالا می برد.
البته فراموش نکنید که نباید در مصرف هیچ ماده غذایی حتی مفیدترین آنها زیاده روی کرد.

به اندازه بخوابید تا باعث لاغری و کاهش وزن شود.

میزان ساعت های خواب تاثیر مستقیمی بر حجم بدن دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند افرادی که شب ها هشت ساعت و نیم می خوابند در مقایسه با افرادی که پنج ساعت و نیم می خوابند 56 درصد چربی بیشتری آب می کنند.
محققان به این نتیجه رسیده اند که کاهش چند ساعت از خواب شبانه باعث می شود که در طول روز حدود 300 کالری بیشتر جذب بدن شود.

لاغری و کاهش وزن
خواب

کم خوابی باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون های لپتین و گرلین می شود که دست بر قضا مسئول کنترل اشتها هستند. این مسئله نیز شما را به سمت غذا خوردن بیشتر، آن هم از نوع غذاهای پرکالری سوق می دهد.

تاثیر آلاینده ها را دست کم نگیرید.

نتایج پژوهش های زیاد نشان می دهد که مواد سمی و ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی در همه جای دنیا از عوامل مهم چاقی شناخته شده است. متاسفانه هوای آلوده نیز همه را به سمت چاقی و اضافه وزن می برد.

نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، باعث تحریک مقاومت سلول های بدن در برابر انسولین می شود؛ در نتیجه قدرت تحمل گلوکز را کاهش داده، باعث افزایش التهاب می شود.

لاغری و کاهش وزن
تاثیر آلودگی هوا بر وزن

به عقیده محققان، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. حتما می دانید که ارتباط مستقیمی بین دیابت و چاقی مفرط وجود دارد.