آنچه در این مقاله می خوانید

5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن


آسیابادی در این مقاله؛ به بررسی «5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن» میپردازد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بقا و سلامت انسان بسیار ضروری هستند، چرا که این ویتامین ها نقش‌های بسیار اساسی در تمامی عملکردهای مختلف بدن دارند. ویتامین ها در کنار سایر مواد مغذی مانند پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی های خوراکی، به رشد و شکوفایی بدن ما کمک می کنند.

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی 5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن پرداخته و نقش هریک از آنها را بطور اجمالی بیان نمائیم.

5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 1 1
5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 1 1

آنچه در این مقاله می خوانید

5 ویتامین مورد نیاز بدن

هر یک از این 5 ویتامین و مواد معدنی ضروری نقش متفاوتی در سلامت کلی بدن افراد ایفا می کنند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، بسیاری از افراد ویتامین هایی را که بصورت روزانه با آن نیاز دارند، با مصرف غذاها و خوراکی های مختلف دریافت می کنند؛ با این حال برخی از افراد ممکن است شرایطی داشته باشند که علاوه بر آنچه که از طریق رژیم غذایی عادی دریافت می‌کنند، نیاز به دریافت مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی بصورت جانبی نیز  داشته باشند. ما در این بخش به بررسی 5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن  و نقش آنها در سلامت بدن خواهیم پرداخت:

ویتامین A

ویتامین A اولین ویتامینی است که در لیست 5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن  قرار می گیرد. تامین ویتامین A موجب می شود قلب، ریه ها، کبد و سایر اندام های فرد به درستی کار کند. ویتامین A که بتاکاروتن نیز نامیده می شود، برای سلامت دستگاه تولید مثل، بینایی و سیستم ایمنی بدن اهمیت بالایی دارد. افراد می توانند ویتامین A را از مواد خوراکی مختلفی مانند جگر گاو، ماهی آزاد، کلم بروکلی، هویج، کدو، سبزیجات برگ سبز، طالبی، زردآلو، انبه، محصولات لبنی و غلات غنی شده دریافت کنند.

ویتامین B

گروه ویتامین B دارای هشت ویتامین ضروری مختلف می باشد ؛ ویتامین B1(تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (اسید پانتوتنیک)، B6 (پیریدوکسین)، B7 (بیوتین)، B9 (فولات) و B12 (کوبالامین)، هشت ویتامین این گروه هستند. تمام این هشت نوع ویتامی B، به تبدیل کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها به انرژی کمک می کنند.

ویتامین C

ویتامین C ویتامین مهم دیگری است که در لیست 5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن قرار می گیرد. ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود، سیستم ایمنی را تقویت کرده و جذب آهن را از غذاها و مکمل های گیاهی افزایش می دهد. از آنجایی که ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است، می تواند از سلول های فرد در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت نماید. این ویتامین همچنین با کمک به بدن می تواند به تولید کلاژن برای به بهبود زخم نیز کمک نماید.

افراد می توانند ویتامین C را از میوه های مختلف و آب میوه های گرفته شده از مرکبات، طالبی، کیوی، فلفل قرمز و سبز، توت فرنگی، ، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، و سیب زمینی پخته شده دریافت نمایند.

ویتامین D

ویتامین D با کمک به بدن به جذب کلسیم از غذا و مکمل ها، استخوان های قوی و محکمی می سازد. این ویتامین همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و آن را افزایش می دهد. افرادی که از آفتاب دوری می کنند یا از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند یا احیاناً اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از سرطان پوست را انجام می دهند، برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن خود به مکمل ها نیاز دارند.

ویتامین D بطور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت نمی شود؛ این ویتامین که به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود، بیشتر از طریق پوست و از خورشید جذب می شود. البته این ویتامین را می توان در برخی از مواد غذایی مانند ماهی سالمون، ماهی تن، ماهی خال دار، جگر گاو، زرده تخم مرغ، قارچ، لبنیات غنی شده و شیر و غلات نیز پیدا نمود.

ویتامین E

ویتامین E از سلول های فرد در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده، سیستم ایمنی بدن ما را افزایش داده و به جلوگیری از لخته شدن خون در بدن کمک می کند. افراد می توانند ویتامین E را از روغن های آفتابگردان، گلرنگ و جوانه گندم، دانه های آفتابگردان، بادام، بادام زمینی، اسفناج، برگ چغندر، آووکادو و کدو حلوایی دریافت کنند.

5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 2
5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 2

در پایان

بطور کلی ویتامین ها و مواد معدنی بسیار زیادی در تامین سلامت و بقای بدن انسان در بهترین حالت خود نقش دارند. اما در این میان وجود برخی از ویتامین ها بسیار حائز اهمیت بوده و عدم وجود کافی آنها در بدن می تواند مشکلات بسیار جدی را برای فرد ایجاد نماید. ما در این مقاله بطور اجمالی به بررسی 5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن پرداختیم.

5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 3
5 ویتامین ضروری و مورد نیاز بدن 3